A megelőző karbantartások fontossága
A napelemes rendszer optimális működése és a meghibásodások megelőzése céljából kétségkívül szükségesek az időszakos karbantartások, melyek magukban foglalják például a beépített eszközök (pl. panelek, kábelek, csavarok, tartószerkezet) ütemezett ellenőrzését, vagy a hőmérséklet különbség miatt meglazult kötések, csavarok, nyomatékkulccsal történő utánhúzását.
A tervezett megelőző karbantartások (TMK) tapasztalataink szerint elengedhetetlenek, hiszen a hibák közel 70%-a szemmel nem látható problémából adódik, mely rendszerint csak a szükséges mérésekkel, illetve ellenőrzésekkel állapítható meg és kerülhető el a jövőre nézve.
A TMK legfőbb előnyei
Megelőzhetjük a meghibásodásokat
A tervezett karbantartásokkal elkerülhetők a váratlan meghibásodások, hiszen amennyiben elváltozást észlelünk a rendszerben, javítjuk/cseréljük az adott alkatrészt.
Kiegyensúlyozottabb termelés
Tapasztalataink és ügyfeleink visszajelzései alapján elmondhatjuk, hogy a rendszeresen karbantartott parkok jelentősen kiegyensúlyozottabb és magasabb termelést eredményeznek.
Ütemezett karbantartások
Karbantartási protokollunknak köszönhetően a munkálatokat az év különböző időszakára ütemezzük, és figyelünk arra, hogy ne akadályozzuk a termelést.
Tervezett megelőző karbantartás előnyei
- Tapasztalataink szerint az ütemezett évi kétszeri alkalommal elvégzett tervezett megelőző karbantartások alkalmával a nem várt meghibásodások nagy része megelőzhető.
- A transzformátor és kapcsoló berendezések átvizsgálása is elengedhetetlen, hiszen az általunk üzemeltetett napelemparkokban több esetben találkoztunk rendellenességekkel, pl. a transzformátorállomás 0,5 m-es talajvízben állt, vagy a transzformátorállomás túlmelegedett stb. Ezekben az esetekben azonnali segítség szükséges.
Szolgáltatásunkról
Tervezett megelőző karbantartáshoz kapcsolódó tevékenységek
Egy profitot termelő napelempark karbantartása több feladatból tevődik össze.
Az ütemezett vizsgálat során előtérbe helyezzük a termelést érintő berendezések, alkatrészek vizsgálatán túl a területvédelemmel és biztonságtechnikával kapcsolatos ellenőrzéseket is. Összességében elmondhatjuk, hogy a rendszeres karbantartásnak köszönhetően kevesebb a meghibásodás, és egyenletesebben termel a napelempark.
Amit még végzünk a karbantartás alkalmával:
- napelem panelek és annak kábeleinek szemrevételezése
- tartószerkezet átvizsgálása
- korrózió esetén festések, javítások
- AC és DC kábelezés ellenőrzése, szigetelés ellenőrzése
- KIF berendezés felülvizsgálata
- KÖF berendezés átvizsgálása
- sorkapcsok ellenőrzése, utánhúzása
- szükséges tisztítások elvégzése
- kommunikációs rendszer ellenőrzése évente
- kommunikációs eszközök átvizsgálása (router, adatgyűjtő, kábelezés)
Általunk használt technológiák
A méréseket Testo 872 típusú hőkamerával végezzük, mellyel kétségkívül kiszűrhetők a meghibásodások 100%-a.
A műszer az alábbi méréseket képes elvégezni:
-szigetelési ellenállás
-földelési ellenállás
-kétpólusú ellenállás
-feszültségmérés
-panel rögzítő csavarok
-villamos kötések
-trafóház KIF oldali ellenőrzése
Amennyiben a téma felkeltette érdeklődését, ne tétovázzon, hívja szakképzett tanácsadónkat!
Dajka Gergő
energia@napelem-uzemeltetes.hu
+3670/431 8257
Vagy keresse meg irodánkban személyesen,
hétfőtől péntekig 8:00 – 16:00 óra között!
- Szakképzett támogató személyzet
- Átlagosan 3 órás válaszidő
- Több, mint 110 elégedett ügyfél
Gyakran ismételt kérdések
Talán sokan nem is gondolják, de a karbantartás egy újonnan induló, frissen felkapcsolt park esetében is elengedhetetlen. Sok esetben olyan kivitelezési hiányosságokra derül fény, ami már az elején törődést igényel. A kivitelezés végével és a felkapcsolással nem megszűnik, hanem elkezdődik a gondoskodás. Erre kínál megoldást a szolgáltatásunk.
A gyártói garancia megléte megnyugtató mindenki számára. Azonban a garanciális javítások, ha a hiba nincs időben feltárva, sokáig húzódhat. A karbantartások folyamán „rávilágítunk” a problémára, látjuk a nagyobb baj bekövetkeztének esélyét, így időben cselekedhetünk.
Erre a kérdésre az a válasz, hogy igen, és nem. Vannak olyan hibák, amiknek a javítását bárki elvégezheti, tehát nem szükséges hozzá szaktudás. Viszont olyan gondok is akadnak, amelyek elhárításához szakképzett, villamos alállomás-kezelői végzettséggel rendelkező szakember szükséges. De a kérdés az, hogy szükséges-e a saját energiáimat erre fordítani?